Turku Sea Jazz 2026

Kuudetta kertaa peräkkäin Turku Sea Jazz -festareilla. Nämä ovat sellaiset pienet festarit, kun vertaa Pori Jazziin. Minulle Porin jazzit ovat menettäneet kiehtovuutensa. Lippujen hinnat ovat Porissa kovat ja jazz tuntuu välillä ajautuneen sivuraiteelle. On tullut viihdyttyä paremmin pienillä tapahtumilla kuten tämä Turku Sea Jazz, Porvoo Jazz Festival ja Helsingissä WeJazzin järjestämät jutut kuten ja Odysseys festivaali.

Meidän osalta Turku Sea Jazz festari alkoi jo keskiviikkona junamatkalla Turkuun ja alkuillan ilmaiskonsertilla kirkon puistossa. Siellä musisoi kitaristi Olli Soikkeli ja NYC Trio.
Olli Soikkeli – kitara
Antti Lötjönen – kontrabasso
Teppo Mäkynen – rummut
Kuvat kirkkopuistossa jäivät ottamatta.

Kuudes kerta näillä festareilla, mutta neljäs kerta meillä Seilissä. Ensin on siis venematka Seiliin, tällä kertaa meidät vei M/S Lövskär. Seilin konsertit ovat olleet intiimejä tapahtumia. Ensin Seilin pienessä puukirkossa https://fi.wikipedia.org/wiki/Seilin_kirkko ja toinen Seilin sairaalan pihanurmikolla.

Soolona kirkossa ollaan aiempina vuosina kuultu mm. Teemu Viinikaista, Panu Savolaista ja Pauli Lyytistä. Tänä vuonna oli torstaina vuorossa soolona harmonikkataiteilija Harri Kuusijärvi ja hänen elektronisesti laajennettu harmonikkansa. Erinomainen konsertti.

Stedi aka Teuvo

Harri Kuusijärvi ja hänen elektronisesti laajennettu harmonikkansa Seilin kirkossa.

#turkuseajazz

2026-07-30, 10:46 4 tehostusta 22 suosikit

Torstaina Seilissä lounaan jälkeen oli vuorossa pihakonsertti. Kitaristi Raoul Björkenheimin trio POLYFREE

Raoul Björkenhein ja yhtye POLYFREE Seilissä

Raoul Björkenheim – kitara
Jori Huhtala – basso
Sam Ospovat – rummut

Festarin pääkonsertit perjantaina ja lauantaina olivat taas takaisin Ruissalon telakalla. Onneksi, sillä se on viihtyisä paikka. Me olimme paikalla vain perjantain keikat.

Ensin mainio Maja Mannila Trio

Maja Mannila – laulu, piano
Johannes Granroth – basso
Mooses Kuloniemi – rummut

Toisena esiintyjänä Joyey Calderazzo yhtyeineen.

Joey Calderazzo – piano Orlando Le Fleming – kontrabasso Donald Edwards – rummut

Joey Calderazzo – piano
Orlando Le Fleming – kontrabasso
Donald Edwards – rummut

Ihan mukavat oli kelit ja musiikki, ehkä taas ensi vuonna uudestaan.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.