Siirryin itse pääasiallisesti Linuxin käyttäjäksi vuoden 2025 helmikuussa. Kirjoitinkin silloin siitä blogiini Linux vanhaan kannettavaan. Nyt vuodenvaihteessa oli vaimon koneen vuoro. Vaimolla on ikivanha Samsung Series 5 Ultra läppäri, jonka hankin hänelle joskus 2011 tienoilla. Todella söpö pieni ja kevyt kannettava, jossa on ollut eri versioita Windowsista, nyt viimeksi 10. Vaimo oli henkisesti valmis siirtymään Linuxiin, joten näin kannettava sai vielä jatkoaikaa.
Tuon kannettavan alkutaival oli omalla tavallaan surullinen. Ensin hajosi näytön saranointi, se korjattiin takuuaikana. Sitten kaksi viikkoa ennen takuuajan umpeutumista kone simahti kokonaan, taas korjaus takuuaikana. Kone sai silloin varmaan sisäänsä kokonaan uuden emolevyn. Kerrankin takuuajasta on ollut näin paljon hyötyä. Näiden korjausten jälkeen kone on toiminut vuositolkulla moitteetta. Petrasin sitä vuonna 2017 vaihtamalla kovalevyn HDD:stä SSD:hen. Kivasti nopeutui.
Nyt oli vuorossa seuraava ehostus ja isompi muutos. Linuxin Mintin asennuksen yhteydessä vaihdoin 128 gigan SSD:n 480 gigan Kingston SSD:hen. Pienemmän SSD:n säilytin varoiksi sellaisenaan, jos vaikka jotain olisi unohtunut sieltä ottaa talteen ennen uudelleenasennusta. Asennus USB boottitikulta sujui normaalisti. Konffattiin verkkotilit ja sähköpostin jne.
Sitten alkoivat ongelmat. Bootti kesti luvattoman kauan ja välillä tuli GRUB näkyviin. Tarkistin BIOSsista boottijärjestykset ja muut asetukset, jotka voivat auttaa ongelmia. Kaiken piti olla kunnossa. Ongelmat jatkuivat.
Asensin kokonaan uusiksi, kun ajattelin jonkin menneen asennuksessa pieleen. Ei auttanut. Välillä kone boottasi ihan normaalisti ja välillä ei. Kävin läpi verkosta löytyviä artikkeleita, josko niistä löytyisi apua. Etenkin tämä The comprehensive guide to fixing Boot problems in Linux Mint osoittautui hyväksi henkiseksi tueksi.
Lopulta kun erään bootin yhteydessä tuli virheilmoitus, jossa oli ”device error”, niin päädyin vaihtamaan kovalevyn. Minulla oli onneksi vanhassa musakoneessa vielä laadukas 500 gigan Samsungin Evo SSD. Siis vaihto ja Samsungin läppäri sai sisäänsä Samsungin SSD:n. Asennukset uusiksi ja nyt on pari päivää mennyt ilman ongelmia, sormet ja varpaat ristiin.
Vaimosta tuli nyt Linux-tyttö 🙂 ja uskomattoman hyvin toimii n. 15 vuotta vanha läppäri. 16 sekuntia virtanapista kirjautumissivulle.
Minulla on tietokoneilla edelleen sekakäyttöä, kun surffikone on Linux Mint ja musakone on Win 11 & Ableton. Esikoispoikani on perheen Linux-guru, töissään hänellä on ymmärtääkseni pelkkää Linuxia. Nuorimmaiseni työpaikalla ollaan Microsoft-maailmassa.

Sanotaan, että Linuxin käyttöönotto on helppoa. Helppous on suhteellinen käsite. Vaimoni sanoi, ettei hän olisi siihen kyennyt.
Niinpä. Kyllähän siihen monta askelta pitää ottaa. Ladata verkosta asennustiedosto, valmistaa käynnistyvä USB-tikku, johon asennustiedoston laittaa. Käynnistettävä tietokonekone BIOS/UEFI -näkymään ja laitettava käynnistysjärjestys sellaiseksi, jotta se sitten boottaisi siltä USB-tikulta. Varsinainen asennus on helppo, mikäli kaikki sujuu ongelmitta.
Sitten on oma melkoinen ruljanssinsa omien verkkotilien ja sähköpostien saamiseksi toimintakuntoon, etenkin jos on tiedettävä postipalvelimen portit ja suojaustavat. Minä, entinen IT-ammattilainen toki kaikesta selviän, mutta vaikka vaimoni on keskivertoa kyvykkäämpi tietokoneen kanssa, ei hän olisi tähän pystynyt.
Niin ja sitten on aivan eri lukunsa tuo SSD-levyn vaihto koneeseen.
Mutta sitten kun kaikki on laitettu kuntoon, niin onhan sen selaimen käyttö yhtä helppoa kaikissa käyttöjärjestelmissä 😉